Stomatologia zachowawcza.

Stomatologia zachowawcza  to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych. Bardzo obszerną część tej specjalności stanowi endodoncja, czyli dyscyplina specjalizująca się w leczeniu kanałowym zębów.

W zależności od stopnia zaawansowania wyróżniamy próchnicę początkową, taką którą można bardzo szybko wyleczyć, lecz zaniedbana może bardzo szybko przekształcić się w próchnice powierzchowną (obejmującą szkliwo i powierzchowną warstwę zębiny), następnie średnią (tj. taką która obejmuje już znaczną część zębiny i szkliwo). Kolejnym stopniem jest próchnica głęboka. Wtedy to pacjent skarży się najczęściej na ostre krótkotrwałe bóle spowodowane zimnymi i gorącymi pokarmami i napojami. Wymaga ona odpowiedniego leczenia zachowawczego. Nie leczona staje się bezpośrednią przyczyną schorzeń miazgi.

Gabinety Szadent – oferują skuteczne leczenie próchnicy także metodami bezwierłowymi. Do wypełnień stosujemy materiały światłoutwardzalne najwyższej klasy w szerokiej gamie kolorystycznej.

Bardzo ważną gałęzią leczenia zachowawczego jest endodoncja - inaczej leczenie kanałowe. Jest ono szczególnie zalecane przed wykonaniem korony lub mostu, po złamaniu zęba lub przy bardzo głębokich ubytkach. Leczenie kanałowe powinno być wykonywane tylko raz, dlatego ogromne znaczenie ma wiedza lekarza oraz materiały i narzędzia jakimi się on posługuje.

W gabinetach Szadent pracują specjaliści w zakresie endodoncji. Do swojej dyspozycji posiadają endometry – urządzenia do elekrtonicznego pomiaru głebokości kanału , najwyższej jakości sprzęt RTG oraz urządzenia do wypełniania kanałów płynną gutaperką z zachowaniem najwyższej szczelności wypełnienia ( szczelność decyduje o jakości wypełnienia i daje gwarancję braku konieczności powtarzania zabiegu )