Dentofobia

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, to rodzaj paraliżującego strachu, który utrudnia podjęcie decyzji o wizycie w gabinecie stomatologicznym lub wręcz ją uniemożliwia. Jego przyczyny mogą tkwić w negatywnych doświadczeniach z dzieciństwa, obawie przed bólem czy poczuciem bezsilności i braku kontroli podczas zabiegów stomatologicznych.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym

Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą jest wydarzeniem, które może mieć poważne konsekwencje dla jego późniejszego nastawienia do leczenia stomatologicznego. Negatywne doświadczenia z dzieciństwa, związane z kontaktem z dentystą, mogą być jedną z przyczyn dentofobii.

Leczenie Dentofobii

Najprościej odwiedzić nowoczesny gabinet stomatologiczny gdzie można skorzystać z np. gazu rozweselającego (podtlenku azotu), który powoduje rozluźnienie , likwiduje strach i powoduje dobry nastrój pacjenta . Następnie wykorzystać jedną z kilku dostępnych metod leczenia np bezwiertłowe (abrazja powietrzna) lub zabieg w znieczuleniu miejscowym wraz ze znieczuleniem powierzchniowym (podanie zastrzyku ze znieczuleniem jest zupełnie bezbolesne) .

Po jednej , kilku takich wizytach - pacjenci przestają odczuwać obawę przed wizytą i rzadziej korzystają np. z gazu rozweselającego .
Przy okazji warto wspomnieć o częstotliwości wizyt - odkładanie wizyt kontrolnych powoduje piętrzenie się problemów - i wzmagany jest strach przed odkładaną wizytą - wzmacniając fobię . 
Zapraszam więc do gabinetów gdzie 99 % pacjentów zmienia nastawienie do systematycznych wizyt u stomatologa - ciesząc się zdrowymi zębami i brakiem stresu .

Zapraszamy do Gabinetów Szadent